ارزش افزوده

ارزش افزوده (به انگلیسی: Value added) به ارزشی که در فرایند تولید به ارزش کالاهای واسطه‌ای افزوده می‌شود، گفته می‌شود. این مفهوم به فرایند تولید مربوط است و نه به کالای خاص.مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات عام (بر عموم کالاها و خدمات مگر موارد معاف تعلق می‌گیرد) است که به صورت چند مرحله‌ای از اضافه ارزش کالاهای تولید شده یا خدمات ارائه شده در مراحل مختلف تولید و توزیع اخذ می‌شود. به عبارت دیگر مالیاتی است که در طول فرایند تولید و خدمات از محل تولید تا فروش کالا به مشتری نهائی، مرحله به مرحله اخذ می‌شود.

تفاوت میان ارزش افزوده و سود:

سود عبارت است از فروش خالص منهای هزینه‌ها (شامل هزینه‌های پرسنلی) که به مدیریت تعلق دارد. این طرز تفکر این احتمال را می‌دهد که میان مدیریت و شاغلان تضاد منافع به وجود آورد.ارزش افزوده برابر است با فروش خالص منهای ارزش مواد و خدمات خریداری شده از خارج که به مدیران و شاغلان تعلق می‌گیرد. چون ارزش افزوده منافع مشترک مدیریت و شاغلان می‌باشد از این رو این دو گروه را به هم دیگرنزدیک می‌کند. 

گواهی ارزش افزوده چیست؟

گواهینامه ارزش افزوده به برگه ای A5 گفته می شود که از طرف سازمان امور مالیاتی صادر می شود.این گواهینامه، بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، به صورت 6 ماهه یا یک ساله صادر می شود، که بعد از پایان تاریخ اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی می باشند.کلیه خریداران موظفند هنگام پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان، گواهینامه ثبت نام را از آن ها درخواست کرده و پس از روئت آن، و اعتبار تاریخ نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.همچنین کلیه فروشندگان کالا و خدمات مشمول این قانون، ملزم به ارائه گواهینامه ثبت نام ارزش افزوده به مشتریان خود می باشند.لازم به یادآوری است ، منظور از ارزش افزوده ، تفاوت بین ارزش کالا ها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین می باشد.

مشمولین اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده
_ کلیه اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش یا درآمد ( کالا و خدمت ) به استثنای اشخاص حقوقی با فعالیت های صرفاَ معاف موضوع 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده ، که به موجب فراخوان های قبلی تاکنون برای اجاره قانون فراخوان نشده اند ، مشمول اجرای قانون خواهند شد.
_ اشخاص حقوقی که بعد از تاریخ اجرای قانون فراخوان نیز ایجاد، تاسیس و به ثبت می رسند و یا شروع به انجام فعالیت می کنند، در صورت فعالیت با هر حجم از فروش و یا درآمد ( کالا و خدمت ) از اولین دوره مالیاتی بعد از شروع فعالیت ( عرضه و کالا و ارائه خدمات ) مشمول اجرای قانون می باشند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام اولیه ارزش افزوده
1).تصویر مدارک شناسایی کلیه ی اعضای شرکت
2) کد اقتصادی
3) آگهی تاسیس شرکت و آگهی تغییرات شرکت ( در صورت وجود )
4) گواهی فعالیت یا نام شرکت در سامانه رتبه بندی
5) نشانی و کد پستی پیمانکار
6) کد پستی دفتر و محل فعالیت
7) وکالتنامه

مدارک مورد نیاز برای مرحله آخر ارزش افزوده
1). کد اقتصادی
2) کلیه ی مدارک اعضا
3) آگهی آخرین تغییرات شرکت ( در صورت وجود )
4) نام بانک شرکت
5) نام شعبه بانک
6) کد شعبه
7) شماره حساب
8) تلفن و آدرس هیات رییسه

مراحل تمدید یا درخواست گواهی ارزش افزوده
1) ثبت نام اولیه ارزش افزوده شرکت
مراحل ثبت نام تمدید یا درخواست گواهی ارزش افزوده به صورت آنلاین :
- ابتدا به سایت http://evat.ir مراجعه کنید.
- سپس بر روی گزینه ی درخواست گواهینامه ثبت نام کلیک کنید.
- در صفحه وارد شده نام کاربری و کلمه عبور را وارد نمایید.
- سپس ، فرم درخواست گواهینامه ثبت نام نمایان می گردد.در این فرم، شماره اقتصادی را وارد کنید و به تکمیل سایر اطلاعات خواسته شده نظیر نام و نام خانوادگی، شماره ملی و آدرس بپردازید.
- چنانچه قصد تمدید گواهینامه ارزش افزوده را دارید گزینه ی " دارای گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده هستم " را انتخاب نموده و اطلاعات آخرین گواهینامه خود را وارد نمایید.
- در آخرین مرحله ،بر روی گزینه ثبت درخواست کلیک نموده و با انتخاب چاپ درخواست، از فرم خود پرینت بگیرید.لازم به ذکر است، پس از " ثبت درخواست " کد پیگیری به شما اعلام می گردد که جهت پیگیری درخواست ها در آینده لازم خواهد بود.
2) ارائه ی برگ ثبت نام اولیه همراه با مدارک ذکر شده
3) ثبت نام مرحله دوم ( پس از آمدن رمز عبور )
4) ارائه ی کلی مدارک به اداره دارایی

موسسه تراز اندیشان شکیبا مفتخر است با ارائه خدمات و مشاوره مالی و مالیاتی به مودیان گرامی و آموزش حسابداری در شرق تهران ، بتواند موجب افزایش بهره ورزی و کاهش

هزینه های مالیاتی مشتریان گرامی گردد .

شماره تماس :77262151 - 77034846

درباره ما

موسسه تراز اندیشان شکیبا
این موسسه در سال 1387 تاسیس و مفتخر است با ارائه خدمات و مشاوره مالی و مالیاتی به مودیان گرامی ، بتواند موجب افزایش بهره ورزی و کاهش هزینه های مالیاتی مشتریان گرامی گردد .

تماس با ما

آدرس : میدان رسالت ، خیابان شهید مدنی ، بعد از تقاطع گلبرگ ، ساختمان کیوان ، پلاک ۱۳۰۳، طبقه سوم ، واحد ۸

شماره تماس : 77262151 - 77034846

نقشه